مقایسه قهوه بلند و تک خاستگاه

جمعه, 24 خرداد 98 ساعت 15:20 نویسنده: احمد کیهان

قهوه تک خاستگاه

در این مقاله به دلایل ترجیح ترکیب قهوه توسط برشته کارها خواهیم پرداخت. و به اینکه در کدام مرحله برشته کاری، ترکیب انجام میشود؟ و در پایان، نوشیدن کدام نوع قهوه بهتر است؟ بلند(blend) یا تک خاستگاه(single origin)؟

برشته کارها بلند را ترجیح میدهند یا تک خاستگاه ؟

دلیل ترکیب تک خاستگاه ها:

چرا در همه کافه ها نمیتوانید قهوه تک خاستگاه سفارش دهید که تنها از قهوه اتیوپی یا کاستاریکا دم شود؟
اگر بخواهیم در چند جمله به این سوال پاسخ دهیم، باید گفت برشته کارها تلاش میکنند نقاط قوت چند نوع قهوه از جای جای دنیا را همزمان به مصرف کننده برسانند، و تا جایی که ممکن است قهوه ای با طعم پیچیده داشته باشند.

قهوه ای با حس دهانی خوب (مثلا برزیلی) بدون ترکیب با قهوه ای با عطر خوب (مثلا نیو گینه)، یا ترکیب با قهوه ای با طعم یاد خوب، جذابیت و پیچیدگی طعمی زیادی نخواهد داشت. طرفداران پر و پا قرص قهوه، عاشق چشیدن قهوه تک خاستگاه هستند، تا تفاوت های ظریف بین خاستگاه ها را تشخیص دهند و قهوه مورد علاقه شان را به طور خالص تجربه کنند. اما اگر کافه ای قصد داشته باشد با جلب رضایت اکثریت مشتریان، درآمد خود را افزایش دهد، ناگزیر است در کنار قهوه تک خاستگاه اسپرسویی با حس دهانی، عطر، طعم، کرمای خوب و اسیدیته ی متعادل به مشتریانش ارائه دهد.

برشته کار را مانند سرآشپزی ببینید که میخواهد با ترکیب مواد اولیه، غذای منحصر بفردش را آماده کند. این مواد اولیه به تنهایی لذیذ و اشتها آور نیستند. اما وقتی با هم ترکیب شده و به میزان درست پخته شوند، تبدیل به غذایی خوش طعم و گران خواهند شد.برشته کارها بعضا به خاطر همخوانی قهوه ها را بلند میکنند و بعضا به خاطر ایجاد کنتراست طعمی. برای مثال دو قهوه ی اتیوپی و برزیل همخوانی خوبی با هم دارند. و قهوه های سوماترا و کنیا در کنتراست کامل هستند.

تغییر ترکیب تک خاستگاه ها:

مقوله جالب توجه در پروسه بلند، این است که برشته کارها با گذر زمان مجبور به تغییر این ترکیب هستند. تا یکپارچگی طعم نهایی محصولاتشان صدمه نبیند. دلایل این تغییر میتواند تغییر شرایط اقلیمی و آب و هوایی، تغییر در پروسه ی کاشت، برداشت، خشک کردن و نگهداری و یا تغییر در شرایط خاک مزرعه تک تک خاستگاه ها باشد. در واقع تغییری که برشته کار انجام میدهد، نه برای تغییر طعم قهوه، بلکه برای ثابت نگه داشتن آن است. تا مشتریان وفادار به طعم محصولش را از دست ندهد. قانون طلایی برشته کارها ایجاد پروفایل طعمی و وفادار ماندن به آن است.

بلند قبل یا بعد برشته کاری؟

برخی اعتقاد دارند که ترکیب قهوه ها قبل از رُست، یکپارچگی طعمی بیشتری نسبت به ترکیب بعد از رُست به همراه دارد. تفاوت ظاهری این روش با ترکیب بعد از رُست، همرنگ بودن تمام دانه های قهوه بلند است.

عده ای دیگر بر این باورند که برای رسیدن به اوج طعم، هر قهوه را باید جداگانه برشته کرد. چرا که قهوه تک تک خاستگاه ها به زمان و میزان رست متفاوتی نیاز دارند.

در واقع جواب درستی برای این سوال که کدام روش بهتر است وجود ندارد، و بسته به نوع قهوه ها و محصول نهایی مورد نظر هر کدام می تواند مناسب باشد.

ترکیب قهوه ها در رستری

تک خاستگاه یا بلند؟ کدام بهتر است؟

افراد منضبط صنعت قهوه اعتقاد دارند که بهترین طعم قهوه هر خاستگاه زمانی رخ میدهد که به تنهایی دم شده باشد. و این طعم خاص نباید بدون دقت و وسواس با طعم های دیگر ترکیب شود.از طرفی فروش قهوه های بلند به مراتب بیشتر از قهوه های تک خاستگاه است، که نشانگر محبوبیت بیشتر آن است.

ولی در واقع کسی نمی تواند به شما بگوید کدام را بیشتر دوست خواهید داشت. تنها می توان گفت که اگر تمام عمرتان قهوه بلند نوشیده اید، نوشیدن قهوه تک خاستگاه بدون شک تجربه لذت بخش و شگفت انگیزی خواهد بود.

گیاه قهوه تک خاستگاه

بیشتر بخوانید:

انجمن قهوه تخصصی
قهوه ساز دریپ
ریزش شیر روی اسپرسو