فورد از پسماند قهوه مک دونالد در تولید قطعات خودرو استفاده می‌کند

پنج شنبه, 12 دی 98 ساعت 19:20 نویسنده: فرهاد فلاح زاد

ممکن است بلند پروازانه بنظر برسد اما کپانی اتوموبیل سازی فورد و کمپانی مک کافی (متعلق به مک دونالد) میخواهند با استفاده از ایده ای نو برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از تفاله های قهوه (Silver Skin) برای تولید برخی قطعات اتوموبیل های فورد استفاده کنند !

البته علاقه فورد به مواد بازیافتی اتفاق جدیدی نیست و قبل ترهم هنری فورد بنیانگذار کارخانه فورد در سال 1940 ایده استفاده از محصولات مبتنی بر سویا در جهت ساخت قطعات خودروهایش را مطرح کرده بود و در سال 2011 نیز از آن در ساخت برخی از قطعات داخلی خودروهایش استفاده کرد .

گرچه این عملکرد در ظاهر کمک شایانی به کاهش گازهای گلخانه نکند اما میتواند بارغه های امید را در جهت کاهش گازهای گلخانه ای افزایش دهد.
مک دونالد نیز از قبل ها پیگیر چنین ایده هایی بود تا بتواند نقشی موثر در سلامت زمین داشته باشد و به همین خاطر چندین بار به استفاده از پوست گوجه فرنگی های سس کچاپ و پوست سیب زمینی های فرنچ فرایزهای خود اقدام کرده بود ولی اینبار با همکاری کمپانی فورد می خواهند از پوسته ی دانه های قهوه )silver skin( در این راستا استفاده کنند .

بر اساس آمار اعلامی از طرف مک کافی، این کپانی در سال 2018 شاهد فروش 822 میلیون فنجان قهوه، فقط در آمریکا بوده که این آمار به تنهایی مقدار قابل توجهی از پوسته قهوه میتواند داشته باشد .
این دو کمپانی قدرتمند مدتهاست که به دنبال همکاری های بیشتری برای ایجاد آینده ای پاک برای زمین هستند و استفاده از مواد بازیافتی یکی از اقدامات موثر این دو کمپانی بوده است .

در همین راستا محققان کمپانی فورد با حرارت دادن به این پوسته ها در محیطی با اکسیژن کم توانستند ماده ای را تولید کنند که در ترکیب با پلاستیک میتواند محصولاتی 20% سبکتر از محصولات قبلی تولید و استفاده کنند .

از این محصولات در سپر و چراغ های جلویی ماشین های فورد استفاده می شود و امید است روزی بتوانند بیشترین قطعات اتوموبیل های خود را از این طریق تولید کنند تا با پیشرفت تکنولوژی به بهبود زندگی سالم کمک شایانی کرده باشند .

بیشتر بخوانید:

کلد برو تادی
انجمن قهوه تخصصی