قهوه تخصصی (اسپشیالتی) چیست؟

پنج شنبه, ۱۶ اسفند ۹۷ ساعت ۱۶:۱۰ نویسنده: احمد کیهان

انجمن قهوه تخصصی

قهوه تخصصی (اسپشیالتی) وجودش را مدیون پشتکار کسانیست که آن را کار شب و روزشان کرده اند، تا بتوانند به طور مداوم کیفیت را اولویت اولشان نگه دارند. این مساله در چرخه ی حیات یک دون قهوه، کار تنها یک نفر نیست. تخصص فقط زمانی ممکن میشود که تمام افراد دخیل در زنجیره ی ارزش هماهنگ کار کنند و از آغاز تا پایان،  دقت زیادی به استانداردها و مرغوبیت داشته باشند. و این کار اصلا مثل آب خوردن نیست! با این وجود، تلاش این متخصصین باعث شده قهوه های تخصصی زیادی موجود و در دسترس باشند، دور تا دور دنیا ، حتی کافه ی سر کوچه تان. با آدمهایی که کار و زندگیشان قهوه تخصصی است آشنا شوید:

کشاورز قهوه تخصصی

قهوه تخصصی از تولیدکننده ای شروع میشود که به احتمال زیاد خانواده اش طی نسل ها روشهایشان را بهتر و بهتر کرده اند. تا باکیفیت ترین قهوه ی ممکن را بکارند. کشاورز قهوه ی تخصی زندگیش را وقف رشد و تولید  با کیفیت ترین قهوه ی سیاره می کند. برای این کشاورزها کیفیت خیلی مهمتر از کمیت است. آنها تنها دانه های رسیده و بدون نقص را به دست نفر بعدی این زنجیره میرسنانند. برای کشاورز، قابلیت ارتباط با مشتری کیفیت محور سود بیشتر را تضمین میکند، که باعث حمایت از افراد، خانواده ها و جامعه های جای جای دنیا میشود.

خریدار دون سبز

حالا قهوه ی سبز به دست خریدار دون سبز می رسد که احتمالاً از طرف انجمن  قهوه تخصصی (sca) مدرک «چشنده ی گواهی شده ی قهوه» را گرفته یا ازطرف cqi تایید شده است. این افراد طی پروسه ی قهوه آزمایی یا چشیدن سیستماتیک قهوه های دم آوری شده میتوانند با دقت زیاد کیفیت قهوه را مشخص کنند.در طول کاپینگ، این فرد میتواند به قهوه امتیاز دهد. حتی میتواند طعم ها و توضیحاتی را به هر قهوه نسبت دهد، که قرار است روی بسته بندی نهایی قهوه نوشته شود. خریدار دون سبز نقش مهمی در انتقال اطلاعات هر قهوه به برشته کار و کارکنان کافه ایفا میکند.

مردی در حال کاپینگ قهوه تخصصی

برشته کار

قهوه های مرغوب این بار به دست برشته کار(roaster)  میرسند که احتمالاً با گذراندن دوره ها و کارگاه های متعدد و آموختن برشته کاری حرفه ای از طرف انجمن قهوه تخصصی مدرک گرفته است. رست قهوه یک هنراست که نیازمند علم و تجربه ی بالاست، تا پروفایل رست اسپشیالتی  به دست بیاید. قهوه در پروسه ی رست باید از نزدیک رصد شود و قوانین انتقال حرارت، ترمودینامیک و شیمی قهوه اعمال شود تا مطمئن شویم قهوه ی رست شده ی نهایی بالاترین استانداردهای کیفیت و طعم را داشته باشد.

برشته کاری قهوه تخصصی

باریستا

وقتی دون قهوه به محیط فروش رسید، از 3 مرحله بازرسی عبور کرده تا کنترل کیفی بسیار بالایی را تضمین کنیم، ولی هنوز پروسه کامل نشده. باریستا، که میتواند با گذراندن دوره ها و کارگاه های متعدد تئوری و عملی از طرف بیگ آکادمی مدرک بگیرد. آخرین متخصص در چرخه ی حیات قهوه تخصصی. باریستاهای اسپشیالتی نه تنها تبحر زیادی در کار با لوازم دم آوری دارند؛ بلکه معمولاً به طور کامل از زادگاه و پروفایل طعم قهوه شان باخبرند. اگر دون تخصصی درست دم آوری نشود، ممکن است پتانسیل واقعی طعم خودش را از دست بدهد. باریستا تضمین میکند هر دون قهوه به تعهد طعمی خودش عمل کند.

سرو قهوه تخصصی با کمکس

مصرف کننده قهوه تخصصی

انتظار نداشتید خودتان رو در این لیست ببینید، نه؟ درواقع این مصرف کننده ی نهایی است که چرخه ی حیات قهوه ی تخصصی را با پیدا کردن و امتحان کردن قهوه های تخصصی متنوع تکمیل میکند. وقتی شما زمان و انرژیتان را صرف پیدا کردن کافه یا رستری ای میکنید که به کیفیت متعهد است، یا زمانتان را در اختیار باریستا قرار میدهید تا داستان پروسه ی تولید قهوه تان را تعریف کند، نه تنها استاندارد کیفیت و طعم را بالاتر میبرید، بلکه استاندارد زندگی تمام افراد این پروسه را هم بالاتر میبرید.

بیشتر بخوانید:

ریزش شیر روی اسپرسو